پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > توصیه مسافرتی: هشدار درخصوص ابتلا به تب خطر ناک دنگی


  چاپ        ارسال به دوست

توصیه مسافرتی: هشدار درخصوص ابتلا به تب خطر ناک دنگی

با توجه افزایش آمار مبتلایان به تب دنگی در منطقه شرق آسیا ، لازم است هموطنان عزیز درخصوص مراقبتهای بهداشتی و پزشکی توجه بیشتری داشته باشند. کشور مالزی با توجه به شرایط زیست محیطی و آب و هوای استوایی اش بعنوان یکی از مناطق پرخطر در اینخصوص معرفی شده است.

تب دنگی عفونتی است که توسط ویروس دنگی ایجاد می‌شود. پشه‌ها عوامل منتقل کننده این ویروس هستند. تب دنگی به عنوان «تب استخوان شکن» نیز شناخته می‌شود، چرا که به دلیل درد شدید حاصل از آن بیمار تصور می‌کند استخوان‌هایش در حال شکستن هستند. برخی نشانه‌های تب دنگی عبارتند از تب، سردرد، حساسیت‌های پوستی مشابه سرخک و درد در ماهیچه‌ها و مفاصل. ممکن است تب دنگی در تعدادی از بیماران به یکی از دو گونه خطرناک و کشنده تبدیل شود. گونه اول تب هموراژیک دنگی است که باعث خونریزی، ترشح مایعات به بیرون از عروق خونی و کاهش پلاکت‌های خون می‌شود. گونه دوم سندروم شوک دنگی است که باعث افت شدید فشارخون می‌شود.

از آنجاییکه اکثر قربانیان این بیماری افرادی هستند که در مراحل ابتدایی بیماری به پزشک مراجعه نکرده و علائم  را در حد یک تب ساده می پنداشتند لذا از همه هموطنانی علائم اولیه بیماری (سردرد ، تب شدید تا ۴۰درجه ، درد عضلات و مفاصل ، تهوع و استفراغ و بوجود آمدن جوشهای پوستی شبیه سرخک ) را درخود مشاهده می کنند خواسته می شود  سریعا به مراکز درمانی مراجعه نموده و آزمایشات مربوطه را انجام دهند .

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری دنگی ، قرار نگرفتن در معرض گزیدگی پشه از موارد مهم می باشد.

- معمولا بیشترین فعالیت پشه ناقل بیماری دنگی در صبح ها پس از سپیده دم و عصرها قبل از تاریک شدن هوا می باشد ، توصیه می شود در این ساعات در مناطق جنگلی و کنار رودخانه ها حضور نداشته باشید .

- استفاده از پشه بند بر روی تخت و نصب محافظ و طوری بر روی درب و پنجره توصیه می شود

- استفاده از مواد دافع پشه ها مثل اسپری ها ، پوشیدن لباس مناسب آستین بلند و شلوار بلند مخصوصا در گردش های جنگلی و کنار رودخانه ها نیز از موارد پیشگیرانه محسوب می گردد.


١٢:٥١ - 1396/09/24    /    شماره : ٤٩١٢٢٨    /    تعداد نمایش : ٣١١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران