دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

روابط ج.ا. ایران با مالزی

روابط ج.ا.ایران با مالزی:

روابط سياسي ايران و مالزي در سال 1345 با تاسيس سفارت مالزي در تهران برقرار گرديد و سفير ايران در بانكوك نيز بعنوان سفير اكرديته در مالزي تعيين شد. بعد از انقلاب اسلامي و در سال 1361 با گشايش سفارت كشورمان در كوالالامپور روابط دو كشور وارد مرحله جدیدی شد و رفت و آمدهاي زيادي در سطح مقامات بلند پايه دو كشور صورت گرفت كه از جمله آنها سفر رؤسای جمهور وقت آیت الله هاشمی رفسنجانی (سال 1373)، حجت الاسلام خاتمي (سه نوبت) در چارچوب دوجانبه، شركت در اجلاس سران عدم تعهد، و سازمان كنفرانس اسلامي (سال 1381)، و جناب آقاي دكتر احمدي نژاد (سه نوبت) در اسفند ماه 1384 سفر دوجانبه، مرداد ماه 1385 جهت شرکت در اجلاس فوق العاده سران كشورهاي اسلامي و تير ماه 1387 جهت شرکت در اجلاس سران دي هشت)، و همچنین سفر آيت الله شاهرودي رئیس وقت قوه قضائیه کشورمان به مالزی اشاره نمود. در سال 1395 حسن روحانی رئیس جمهور ایران در قالب سفر منطقه ای از مالزی بازدید به عمل آورد. خانم دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در تیر 1397 به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور به مالزی سفر و با نخست وزیر و معاون نخست وزیر مالزی دیدار نمود.

همچنین از سوی مقامات مالزیایی سفر نخست وزیران وقت مالزی آقاي ماهاتیر محمد دو بار در سالهای 1372 و 1376، عبدالله احمد بداوي جهت شركت دراجلاس سران D-8 (در سال 1382) و همچنين در سالهاي 1384 و 1387 درچارچوب دو و چند جانبه به کشورمان قابل ذکر است. در ادامه سفرهای متعددی از سوی مقامات سیاسی و اقتصادی طرفین انجام شد. لازم به ذکر است که آقایان ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق و محی الدین یاسین معاون نخست وزیر مالزی در مراسم سوگند دوره اول ریاست جمهوری اقای دکتر روحانی رئیس جمهور حضور یافتند و با رئیس جمهور کشورمان نیز دیدار جداگانه انجام دادند.  پس از انتخابات سراسری مالزی در سال 1397 روابط دو کشور وارد دوره جدیدی شد. در مهر 1397 آقایان روحانی و ماهاتیر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار نمودند و بر عزم و اراده خود برای توسعه هر چه بیشتر روابط تاکید نمودند.

همچنین می توان به سفر آقای پاندیکار امین رئیس مجلس نمایندگان مالزی به کشورمان در سال 1391 جهت شرکت در اجلاس نمایندگان مجالس آسیا و اقیانوسیه اشاره کرد. از پيامدها و نتايج روابط بين ج.ا.ایران و و مالزي امضاء چندين توافقنامه سياسي، اقتصادي و فرهنگي بین دو کشور می باشد.

علاوه بر آن، همكاري خوب طرفين در زمينه هاي مورد علاقه دوجانبه، منطقه اي و بين المللي بخصوص مسائل مهم جهان اسلام در مجمع عمومي سازمان ملل متحد  و حمايت از کشورمان در آژانس بين المللي انرژي اتمي تبلور يافته است. در اين راستا مي توان به برگزاري اجلاس غير متعهد ها در حمايت از انرژي هسته اي كشورمان با تجميع آراء قاطع 116 كشور به رهبري مالزي در زماني كه اين كشور عضو گروه عدم تعهد بود، اشاره كرد. 

روابط اقتصادي ايران و مالزي تاكنون با برگزاري هشت دور كميسيون مشترك پيگيري شده است. اجلاس هشتم در خرداد 1396 در تهران برگزار گرديد و در پايان تفاهم نامه اي در41 ماده به امضاء طرفين رسيد. 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران