دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

تقسیمات کشوری

تقسیمات کشوری مالزی:

مالزی به معنای مجمع الجزایر ملایو می باشد. این کشور در جنوب شرق آسیا واقع شده است که شامل دو بخش مالزی غربی (peninsular) مشتمل بر 11 ایالت به انضمام کوالالامپور و بخش شرقی در جزیره بورنئو که شامل ایالات صباح و ساراواک و یک جزیره کوچک به نام لابوان در خارج از جزیره صباح می باشد. وسعت سرزمینی این کشور 329758 متر مربع می باشد. مالزی در 31 اوت 1957 به استقلال دست یافته است. شهر کوالالامپور پایتخت مالزی به شمار می رود که در منطقه فدرالی کوالالامپور واقع شده است.

بر اساس آخرین سرشماری در سال 2013، جمعیت این کشور 28.3 میلیون نفر (مردان: 14.56و زنان 13.77) به ثبت رسیده است. نرخ رشد جمعیت در این کشور 1.7 می باشد. نژاد ملايو (50.4%)، نژاد چيني (23.7%) ، نژاد هندي (7.1%) ساكنان بومي(11%) و ساير اقوام و غير مالزيايي (7.8%) از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. زبان رسمی این کشور، ملایو می باشد لیکن زبانهای انگلیسی و چینی و تامیلی نیز در این کشور رواج دارد. دین رسمی مردم مالزی براساس قانون اساسی، اسلام (حدود 58 درصد از کل جمعیت) است. نژاد ملایو در مالزی معمولا بعنوان مسلمان شناخته می شود. سایر ادیان مانند بودیسم، کنفوسیوس، مسیحیت و سایر ادیان در صلح و آرامش می توانند در انجام اعمال دینی و عبادی خود از آزادی برخوردارند.

لازم به ذکر است که هر حزب یا مجموعه احزابی که بتوانند بیشترین آراء را در انتخابات مجلس ایالتی کسب نمایند می توانند سروزیر آن ایالت را انتخاب نمایند. هم اکنون 9 ایالت از ایالات سیزده گانه مالزی در اختیار جبهه ملی (دولت حاکم) و مابقی در اختیار جبهه مخالفین است. 

ایالتهای مالزی:

ایالتهای شبه جزيره مالزى يا مالزى غربى عبارتند از:

۱. جوهور (Johor) که در جنوبی ترين منطقه شبه جزيره واقع شده و با ۱۹۹۸۵ کيلومترمربع مساحت،  جمعيتى معادل 3.35 میلیون نفر را در خود جاى داده است. مرکز اين ايالت شهر جوهور بارو (Johor Baharu) است. ایالت جوهور توسط يک پل به سنگاپور متصل مى شود.

 ۲. کداح (Kedah) با ۹،۴۳۵ کيلومترمربع مساحت، جمعيتى معادل 1.95 میلیون نفر دارد و مرکز آن شهر آلوستار (Alur Setar) است. ایالت کداح به ”جام برنج“ مالزى معروف مى باشد.

 ۳. کلانتان (Kelantan) با ۱۴،۹۳۰ کيلومتر مربع مساحت داراى 1.54 میلیون نفر جمعيت و مرکز آن شهر کوتا باهارو (Kota Baharu) مى باشد. اين ايالت مرکز فرهنگ ملايو به شمار می رود.      

 ۴. ملاکا (Melaka) داراى ۱،۶۵۰ کيلومتر مربع مساحت و 820 هزار نفر جمعيت است. مرکز این ایالت، شهر ملاکا (Melaka) است که قديمی ترین شهر مالزى بوده و داراى ساختمانهائى از زمان حضور پرتغالیها مى باشد.

۵. نگرى سمبيلان (Negari Sembilan ۶۰۶۴۳ کيلومتر مساحت و جمعيتى معادل 1.02 میلیون نفر دارد و مرکز آن شهر سرمبان (Seremban) است.     

 ۶. پاهانگ (Pahang) با ۳۵،۹۶۵ کيلومترمربع مساحت، جمعيتى معادل 1.50 میلیون نفر دارد و مرکز آن شهر کوانتان (Kuantan) است. پاهانگ بزرگترين ايالت شبه جزيره مالزى است.     

 ۷. پينانگ (Pinang) با ۱،۰۰۳ کيلومترمربع مساحت، 1.56 میلیون نفر جمعيت دارد و مرکز آن شهر جورج تاون (George Town) است. اين ايالت به ”مرواريد مشرق زمين“ معروف است.     

 ۸. پراک (Perak) داراى ۲۱،۰۰۵ کيلومتر مساحت و 2.35 میلیون نفر جمعيت است و مرکز آن شهر ايپوه (Ipoh) مى باشد. پراک ايالت قلع مالزى است.

 ۹. پرليس (Perlis)، کوچکترين ايالت مالزى است و با ۷۹۵ کيلومترمربع مساحت، 230 هزار نفر جمعيت دارد و مرکز آن شهر کنگر (Kangar) مى باشد. اين ايالت هم مرز تايلند است.     

 ۱۰. سلانگور (Selangor)، با ۸،۲۰۰ کيلومترمربع مساحت جمعيتى معادل 5.46 میلیون نفر را در خود جاى داده و مرکز آن شهر شاه عالم (Shah Alam) است. بندر کلانگ در اين ايالت بزرگترين بندر کشور است. این ایالت به لحاظ صنعتی، پیشرفته محسوب می شود.       

 ۱۱. ترنگانو (Trenccanu) با ۱۲،۹۵۵ کيلومترمربع مساحت، 1.04 میلیون نفر جمعيت دارد و مرکز آن شهر کوالاترنگانو (Kuala Terengganu) مى باشد.

 ايالات مالزى شرقى عبارتند از:      

  ۱. صباح (Sabah) با ۷۳،۷۱۱ کيلومترمربع مساحت، 3.21 میلیون نفر جمعيت دارد و مرکز آن شهر کينابالو است که بلندترين قله مالزى به نام قله کينابالو با ارتفاع ۴،۰۹۹ متر در این ایالت واقع شده است.

۲. ساراواک (Sarawak)، اين ايالت که بزرگترين ايالت کشور است با ۱۲۴،۴۴۹ کيلومترمربع مساحت، 2.47 میلیون نفر جمعيت دارد مرکز آن شهر کوچينگ مى باشد.

 

 مناطق فدرال   :

سه منطقه فدرال در مالزى عبارت هستند از: کوالالامپور و پوتراجایا در مالزی غربی، و جزیره کوچک لابوان در کنار ايالت صباح در مالزی شرقی واقع شده است. منطقه کوالالامپور ۲۴۴ کيلومترمربع مساحت 1.67 میلیون نفر جمعيت دارد و پایتخت مالزى در آن قرار دارد.  

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران