دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

احزاب سیاسی مالزی

احزاب سیاسی مالزی:

يكي از ويژگيهاي كشور مالزي وجود احزاب سياسي متعدد و برگزاري انتخابات بر اساس مبارزات حزبي است. اغلب احزاب سیاسی مالزی در ابتدا بر اساس قوم و نژاد ساکن در کشور شکل گرفته اند. در اين كشور حدود 40 حزب در صحنه سياسي و انتخابات فعال مي باشند. در حال حاضرائتلاف امید متشکل از 4 حزب پریبومی برساتو، عدالت مردمی، داپ و امانت بیشترین تعداد کرسی ها را در پارلمان مالزی در اختیار دارد. حزب آمنو که به مدت 61 سال بزرگ ترین حزب سیاسی مالزی بود در امتخابات سراسری سال 2018 از احزاب ائتلاف امید شکست خورد و قدرت را واگذار نمود. 

ذیلاً به مهمترین احزاب سیاسی مالزی با توجه به نتیجه انتخابات سراسری پارلمانی مالزی در تاریخ 9 می 2018 برای یک دوره پنجساله (2023-2018) اشاره می گردد که در دو جبهه ائتلاف امید و ائتلاف ملی قرار می گیرند.

ائتلاف امید (PH)

احزاب حاضر در ائتلاف امید عبارتند از:

1-    PKR (حزب عدالت مردم) که رهبری آن را انور ابراهیم به عهده دارد. انور ابراهیم پس از انتخابات سراسری اردیبهشت 1397 با عفو پادشاه از زندان آزاد گردید و با حضور در انتخابات میان دوره ای حوزه پورت دیکسون وارد پارلمان شد. وی سپس در انتخابات درونی حزب عدالت مردم بدون رقیب به عنوان رئیس این حزب انتخاب شد. حزب عدالت مردم در حال حاضر با داشتن 50 نماینده در پارلمان بزرگ ترین حزب پارلمانی محسوب می شود. این حزب در کابینه علاوه بر پست معاونت نخست وزیر 7 پست وزارت و 7 پست معاونت وزارت را در اختیار دارد. بر اساس توافقی که پیش از انتخابات سال 1397 بین احزاب ائتلاف امید صورت گرفت قرار است پس از دو سال پست نخست وزیری به انور ابراهیم منتقل شود.

2-    حزب DAP (حزب عمل دموکراتیک) یک حزب چینی تبار است اما غیر چینی ها هم می توانند به عضویت آن درآیند. در حال حاضر لیم گوانگ انگ ریاست حزب داپ را بعهده دارد اما پدر وی لیم کیت سیانگ مشاور حزب نفوذ بسیار زیادی در حزب دارد. این حزب با داشتن 42 کرسی پارلمانی و همچنین 6 پست وزارت و 6 پست معاونت وزیر جایگاه بالایی در ائتلاف امید دارد. در کابینه جدید مالزی پست وزارت دارایی برای اولین بار به یک غیر مالایی به لیم گوانگ انگ از این حزب رسید. 

3- حزب پریبومی برساتو که رهبری آن بر عهده ماهاتیر محمد است سومین حزب بزرگ ائتلاف امید محسوب می شود. این حزب در سال 2015 تشکیل گردید و با پیوستن به ائتلاف امید نقش مهمی در پیروزی این ائتلاف در انتخابات سال 1397 ایفا نمود. این حزب علاوه بر پست نخست وزیری در حال حاضر 5 پست وزارت و 3 پست معاونت وزارت را در کابینه در اختیار دارد.

4- حزب امانت به رهبری محمد سبو پس از انشعاب اعضای ارشد آن از حزب پاس تشکیل گردید. این حزب 11 کرسی پارلمانی را در اختیار دارد که 10 نفر از آنان سمت های وزارت و معاونت وزارت را در کابینه بر عهده دارند.

5- حزب واریسان صباح به رهبری شفیع اپدال اگر چه رسما عضو ائتلاف امید نیست اما با این ائتلاف همکاری دارد و در مقابل این همکاری 3 پست وزارت و 2 پست معاونت وزارت به آن واگذار شده است. حزب واریسان همچنین دولت ایالتی را در ایالت صباح در اختیار دارد. 

ائتلاف ملی (BN) 

1-    UMNO (سازمان ملی ملایوهای متحد معروف به آمنو) که بزرگترين حزب در اتحاديه جبهه ملی محسوب می گردد. این سازمان سیاسی در سال 1946 میلادی تأسيس شد و تا زمان انتخابات سراسری گذشته قويترين جريان سياسي در طول سالهاي كسب استقلال و پس از آن بود. در انتخابات سراسری سال 1397 این حزب شکست سختی را در انتخابات خورد و توانست تنها 78 کرسی را کسب نماید که متعاقبا با استعفای برخی از نمایندگان متعلق به این حزب از عضویت در حزب، در حال حاضر تعداد کرسی های آن در پارلمان به 54 کرسی کاهش یافته است. پس از انتخابات سراسری سال 1397 بسیاری از رهبران ارشد آمنو از جمله نجیب رزاق نخست وزیر سابق و احمد زاهد حمیدی معاون وی با اتهامات گوناگون مالی روبرو شدند. 

2-    حزب MCA (اتحادیه چینی های مالزی) که یک حزب چینی تبار است که تنها یک کرسی در مجلس نمایندگان در اختیار دارد. این حزب حضور موفقی در انتخابات سراسری 2018 مالزی نداشت و شش کرسی خود را در رقابت با حزب داپ واگذار نمود.  

3-    MIC (کنگره هند های مالزی) که یک حزب هندی تبار است. این حزب دارای یک کرسی در مجلس نمایندگان است و در مقایسه با مجلس قبلی، سه کرسی را از دست داده است.

دیگر احزاب حاضر در پارلمان

پس از شکست ائتلاف ملی در انتخابات سراسری سال 1397 بسیاری از احزاب عضو این ائتلاف از آن خارج شدند. از جمله 4 حزب ذیل که در ایالت ساراواک فعالیت دارند ائتلاف جدیدی را با نام GPS تشکیل دادند که در مجموع 18 کرسی را در اختیار دارند و اعلام نموده اند که ضمن حمایت از دولت به صورت مستقل عمل خواهند کرد.

1-    PBB (حزب بومی پوتراهای متحد ساراواک) که در ایالت ساراواک واقع در منطقه شرقی مالزی فعال است. حزب مذکور از 13 کرسی پارلمانی در مجلس نمایندگان برخوردار است.

2-     SUPP (حزب مردم متحد ساراواک) نیز تنها یک کرسی پارلمانی را در انتخابات سراسری 2018 کسب نموده است.

3-    PDP (حزب دموکراتیک توسعه ساراواک) که دارای 2 کرسی پارلمانی در مجلس نمایندگان است. 

4-    PRS (حزب مردم ساراواک) نیز تنها 2 کرسی پارلمانی در اختیار دارد و نسبت به انتخابات سال 2013 4 کرسی خود را در مجلس نمایندگان مالزی از دست داد.

  حزب اسلامی پاس مالزی (PAS) که در انتخابات گذشته در جبهه مخالفین فعالیت می کرد در انتخابات 2018 به صورت مستقل فعالیت نمود و توانست 18 کرسی در مجلس نمایندگان کسب نماید. پس از تشکیل پارلمان جدید این حزب به مرور به حزب آمنو نزدیک شد و در برخی از انتخابات میان دوره ای با حزب آمنو به صورت مشترک فعالیت نمود. با نتیجه بخش بودن این همکاری ها زمزمه اتحاد این دو حزب مطرح شد و سران دو حزب در نشستی در خصوص همکاری مشترک در انتخابات میان دوره ای به توافق رسیدند. این حزب پس از حزب آمنو بیشترین نفوذ را ميان مسلمانان ملايو بخصوص در شمال مالزي دارد. هادی آونگ در حال حاضر رهبر این حزب است. شورای علمای حزب از مهمترین ارکان حزب پاس به شمار می رود. 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران