پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

ساختار سیاسی مالزی

ساختار سیاسی مالزی:

        فدراسيون مالزي كشوري است با نظام سلطنتي مشروطه كه با الهام از سيستم حكومت پارلماني انگليس پايه گذاري شده و در بدنه حكومتي آن نيز از سيستم هاي فدرال استفاده شده است. پادشاه انتخابي مالزي كه در رأس حكومت اين كشور قرار دارد، مانند ساير نظام هاي مشابه داراي اختيارات و وظايف تشريفاتي است و از ميان خانواده سلاطين 9 ايالت مالزي بطور دوره ايي و به مدت پنج سال انتخاب مي شود.

        ركن اصلي قدرت در مالزي مربوط به نخست وزير بعنوان رئيس قوه مجريه مي باشد كه نخست وزير و اعضاي كابينه براساس انتخابات مجلس نمايندگان فدرال انتخاب و تعيين مي گردند. بر اساس بند 2 ماده 43 قانون اساسی مالزی، پادشاه از میان نماندگان مجلس که مورد اعتماد اکثریت مجلس هست را به نخست وزیری منصوب می نماید. كابينه کنونی مالزی تحت رياست آقاي محمد نجيب عبدالرزاق است كه از آوريل 2009 بدنبال انتخابات داخلي حزب حاكم به رياست حزب و نخست وزيري مالزي تعيين شده است. وی همچنین پس از برگزاری انتخابات سرارسی اخیر در 5 می 2013 با پیروزی حزبش در انتخابات مجددا به نخست وزیر مالزی منصوب شد. مهمترين ائتلاف حزبي مالزي ائتلافي متشكل از 14 حزب تحت عنوان اتحاديه جبهه ملي (Barisan Nasional) مي باشد كه از ابتداي استقلال تاكنون قدرت را در دست داشته و مسئولان حزب آمنو بعنوان مهمترين حزب عضو ائتلاف حاكم هميشه بيشترين و با اهميت ترين پست هاي كابينه را به خود اختصاص داده اند.

        پارلمان مالــزي دو مجـــلسي بوده و از مجالس نمايندگان (Lower House) و سنا (Upper House) تشكيل مي گردد. مجلس سنا که بالاترین مجلس نمایندگی مردم در مالزی به شمار می رود، داراي 70 سناتور مي باشد. می توان نمایندگان مجلس سنا را به دو بخش تقسیم نمود. تعداد 26 نماینده سنا یا سناتور از سوی مجالس ایالتی از مجموع 13 ایالت مالزی (هر ایالت 2 نفر) انتخاب و به مجلس سنا معرفی می شوند. لیکن تعداد 44 نفر دیگر از سوي پادشاه بدليل انجام خدمات برجسته و سوابق خدماتی و شايستگي آنها، یا به نمایندگی از اقلیتهای قومی و دینی، گروههای تخصصی، شرکتهای بزرگ و دیگر گروهها انتخاب و معرفی می شوند که دو نفر از آنها بعنوان سناتور منطقه فدرال کوالالامپور، و مناطق فدرالی لابوآن و پوتراجایا نیز هر کدام یک سناتور در مجلس سنا خواهند داشت. شایان ذکر است که اخیرا وزیر توسعه اجتماعی و خانواده مالزی پیشنهاد نمود یک نفر به نمایندگی از جامعه معلولان در مجلس سنای این کشور عضویت داشته باشد. سناتورها برای یک دوره سه ساله انتخاب و قابل تمديد برای یک دوره دیگر می باشد. رئيس مجلس سنا نيز از ميان سناتورها و توسط آنها برگزيده مي شود.

         مجلس نمايندگان مالزي در حال حاضر 222 نماينده دارد كه اين افراد از طريق انتخابات سراسري حزب براي يك دوره پنج ساله برگزيده مي شوند مگر اينكه انتخابات زود هنگام برگزار گردد. هرچند طبق قانون انتخاب نخست وزیر از میان نمایندگان مجلس در اختیار پادشاه است اما عملاً رئيس حزب حاكم يا بزرگترين حزب ائتلاف حاكم، بعنوان نخست وزیر منصوب می گردد. لازم به ذكر است تاكنون رئيس حزب آمنو بعنوان حزب حاكم همواره نخست وزير بوده است. آقاي نجيب عبدالرزاق ششمين نخست وزير مالزي است كه از آوريل سال 2009 پس از كناره گيري عبدالله بداوي به قدرت رسيده است. شايان ذكر است آخرين انتخابات پارلماني مالزي در 13 می 2013 برگزار شده است كه طي آن جبهه متحد ملي (متشكل از چهارده حزب) توانست 133 كرسي از مجموع 222 كرسي پارلمان را كسب نمايد و احزاب مخالف نيز 89 كرسي را كسب كنند. از ميان كرسيهاي بدست آمده توسط جبهه ائتلاف ملي تعداد 89 كرسي متعلق به حزب آمنو (بزرگترين حزب ائتلاف حاكم يعني جبهه ملي) مي باشد. 

          رئيس مجلس نمايندگان مالزي توسط اعضاي مجلس انتخاب مي شود ولي با توجه به پيش بيني خاص قانون اساسي مالزي، وي مي تواند از ميان شخصيت هاي خارج از مجلس نيز انتخاب شود و الزامي به انتخاب وي از ميان اعضاي پارلمان نيست. مجلس نمايندگان فدرال از اهميتي اساسي در ساختار قدرت، حكومت و تشكيل كابينه برخوردار بوده و در واقع دروازه اي براي دستيابي به مسند قدرت از جمله وزارتخانه ها مي باشد. مجلس سنا نيز همانند ساير نهادهاي مشابه در برخي كشورهاي ديگر بدواً قانون گذاري نمي كند بلكه قوانين مصوب مجلس نمايندگان را به منظور تقديم به پادشاه مورد بررسي و مداقه قرار می دهد.

         يكي از ويژگيهاي كشور مالزي وجود احزاب سياسي متعدد و برگزاري انتخابات بر اساس مبارزات حزبي است. در اين كشور حدود 40 حزب در صحنه سياسي و انتخابات فعال مي باشند كه قدرتمندترين آنها جبهه متحد ملي به رهبري نجيب عبدالرزاق نخست وزير فعلي مالزي است. بزرگترين حزب در اين اتحاديه حزب آمنو (UMNO) به رهبري نجيب عبدالرزاق است. اين سازمان سياسي در سال 1946 تأسيس شد و به قويترين جريان سياسي در طول سالهاي كسب استقلال و پس از آن تبديل گرديده است. بعد از حزب آمنو، حزب اسلامي مالزي يا پاس (PAS) بيشترين نفوذ را ميان مسلمانان ملايو بخصوص در شمال مالزي دارد علاوه بر اين حزب عدالت مردم (PKR) به رهبری انور ابراهیم و حزب چيني تبار عمل دموكراتيك (DAP) نيز از جمله احزاب مهم ديگر و فعال در مالزي مي باشند كه توانسته اند در مجموع 89 كرسي پارلماني را در انتخابات 13 می 2013 به خود اختصاص دهند.

 

         نحوه اداره کشور مالزی، فدراتیو است که شامل 13 ايالت و سه منطقه فدرال كه بالاترين مقام تشريفاتي هر ايالت، سلطان يا حكمران مي باشد و امور اجرايي نيز در اختيار سروزير و كابينه ايالتي قرار دارد. ايالتها داراي مجلس نمايندگان ایالتی مستقل مي باشند كه از طريق انتخابات مستقيم به هنگام برگزاری انتخابات سراسری تعيين مي شوند. امكان اينكه يك نفر همزمان نماينده در يكي از مجالس ايالتي و مجلس نمایندگان باشد نيز وجود دارد.  

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران