دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

ساختار سیاسی مالزی

ساختار سیاسی مالزی:

        فدراسيون مالزي كشوري است با نظام سلطنتي مشروطه كه با الهام از سيستم حكومت پارلماني انگليس پايه گذاري شده و در بدنه حكومتي آن نيز از سيستم هاي فدرال استفاده شده است. پادشاه انتخابي مالزي كه در رأس حكومت اين كشور قرار دارد، مانند ساير نظام هاي مشابه داراي اختيارات و وظايف تشريفاتي است و از ميان خانواده سلاطين 9 ايالت مالزي بطور دوره ايي و به مدت پنج سال انتخاب مي شود.

        ركن اصلي قدرت در مالزي مربوط به نخست وزير بعنوان رئيس قوه مجريه مي باشد كه نخست وزير و اعضاي كابينه براساس انتخابات مجلس نمايندگان فدرال انتخاب و تعيين مي گردند. بر اساس بند 2 ماده 43 قانون اساسی مالزی، پادشاه از میان نماندگان مجلس فردی را که مورد اعتماد اکثریت مجلس هست به سمت نخست وزیری منصوب می نماید. كابينه کنونی مالزی تحت رياست آقاي ماهاتیر محمد است كه از ماه می 2018 بدنبال برگزاری انتخابات سراسری با پیروزی ائتلاف پاکاتان هاراپان در انتخابات مجددا به عنوان هفتمین نخست وزیر مالزی منصوب شد. مهمترين ائتلاف حزبي مالزي ائتلافي متشكل از 4 حزب تحت عنوان ائتلاف امید است که توانست پس از حدود 60 سال قدرت را از ائتلاف باریسان ناسیونال بگیرد.

        پارلمان مالــزي دو مجـــلسي بوده و از مجالس نمايندگان و سنا تشکیل مي گردد. مجلس سنا که بالاترین مجلس نمایندگی مردم در مالزی به شمار می رود، داراي 70 سناتور مي باشد. می توان نمایندگان مجلس سنا را به دو بخش تقسیم نمود. تعداد 26 نماینده سنا یا سناتور از سوی مجالس ایالتی از مجموع 13 ایالت مالزی (هر ایالت 2 نفر) انتخاب و به مجلس سنا معرفی می شوند. تعداد 44 نفر دیگر از سوي پادشاه بدليل انجام خدمات برجسته و سوابق خدماتی و شايستگي آنها، یا به نمایندگی از اقلیتهای قومی و دینی، گروههای تخصصی، شرکتهای بزرگ و دیگر گروهها انتخاب و معرفی می شوند که دو نفر از آنها بعنوان سناتور منطقه فدرال کوالالامپور، و مناطق فدرالی لابوآن و پوتراجایا نیز هر کدام یک سناتور در مجلس سنا خواهند داشت. سناتورها برای یک دوره سه ساله انتخاب می شوند که قابل تمديد برای یک دوره دیگر می باشد. رئيس مجلس سنا نيز از ميان سناتورها و توسط آنها برگزيده مي شود.

         مجلس نمايندگان مالزي در حال حاضر 222 نماينده دارد كه اين افراد از طريق انتخابات سراسري حزب براي يك دوره پنج ساله برگزيده مي شوند مگر اينكه انتخابات زود هنگام برگزار گردد. هرچند طبق قانون انتخاب نخست وزیر از میان نمایندگان مجلس در اختیار پادشاه است اما عملاً رئيس حزب حاكم يا بزرگترين حزب ائتلاف حاكم، بعنوان نخست وزیر منصوب می گردد. از زمان استقلال مالزی تا سال 2018 همواره رئيس حزب آمنو بعنوان حزب حاكم نخست وزير بوده است. اما پس از شکست حزب آمنو در انتخابات سال 2018 آقاي ماهاتیر محمد به عنوان هفتمین نخست وزير مالزي انتخاب شد. 

          رئيس مجلس نمايندگان مالزي توسط اعضاي مجلس انتخاب مي شود ولي با توجه به پيش بيني خاص قانون اساسي مالزي، وي مي تواند از ميان شخصيت هاي خارج از مجلس نيز انتخاب شود و الزامي به انتخاب وي از ميان اعضاي پارلمان نيست. مجلس نمايندگان فدرال از اهميتي اساسي در ساختار قدرت، حكومت و تشكيل كابينه برخوردار بوده و در واقع دروازه اي براي دستيابي به مسند قدرت از جمله وزارتخانه ها مي باشد. مجلس سنا نيز همانند ساير نهادهاي مشابه در برخي كشورهاي ديگر بدواً قانون گذاري نمي كند بلكه قوانين مصوب مجلس نمايندگان را به منظور تقديم به پادشاه مورد بررسي و مداقه قرار می دهد.

         يكي از ويژگيهاي كشور مالزي وجود احزاب سياسي متعدد و برگزاري انتخابات بر اساس مبارزات حزبي است. در اين كشور حدود 40 حزب در صحنه سياسي و انتخابات فعال مي باشند. پس از انتخابات ماه می 2018 حزب آمنو که تا آن زمان قدرتمندترين حزب مالزی بود قدرت را به ائتلاف امید واگذار نمود. اين سازمان سياسي در سال 1946 تأسيس شده و به قويترين جريان سياسي در طول سالهاي كسب استقلال و پس از آن تبديل گرديده شده بود. حزب عدالت مردمPKR به رهبری انور ابراهیم، حزب چيني تبار عمل دموكراتيكDAP، حزب پریبومی برساتوی ماهاتیر محمد، حزب امانت و حزب اسلامی پاس نيز از دیگر احزاب مهم و فعال در مالزي مي باشند.

         نحوه اداره کشور مالزی، به صورت فدرال است که شامل 13 ايالت و سه منطقه فدرال می شود. بالاترين مقام تشريفاتي هر ايالت، سلطان يا حكمران مي باشد و امور اجرايي نيز در اختيار سروزير و كابينه ايالتي قرار دارد. ايالتها داراي مجلس نمايندگان ایالتی مستقل مي باشند كه از طريق انتخابات مستقيم به هنگام برگزاری انتخابات سراسری تعيين مي شوند. امكان اينكه يك نفر همزمان نماينده در يكي از مجالس ايالتي و مجلس نمایندگان باشد نيز وجود دارد.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران