پنج شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم

وضعیت اقتصادی مالزی

وضعیت انرژی در مالزی:

نفت: ذخایر نفت اثبات شده مالزی ۴ میلیارد بشکه تا اول ژانویه ۲۰۱۱اعلام شده است که تقریباً تمامی آن در حوزه های دریائی واقع شده است. از نظر میزان ذخایر نفت و گاز مالزی پس از چین و هند در رده سوم کشورهای آسیا و اقیانوسیه قرارداد. در سال ۲۰۱۰مجموع تولید نفت ۶۶۴٫۸۰۰ بشکه در روز، مصرف داخلی ۵۶۱۰۰۰ بشکه در روز و میزان واردات   ۳۵۵٫۳۰۰بشکه در روز، و صادرات ۱۷۶٫۵۱۴ بشکه در روزبوده است. شرکت پتروناس به همراه شرکای خارجی خود در زمینه تولید و استخراج نفت بسیار فعال است.

گاز: مالزی معادل۲٫۳۵ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی اثبات شده تا اول ژانویه ۲۰۱۱ دارد. هرچند ذخایر اصلی نفت مالزی در شبه جزیره مالزی قراردارد ولی ذخایر گاز در حوزه های فراساحلی شرق مالزی در ساراواک و صباح قرار گرفته و تولید گاز در این منطقه انجام می شود.  مالزی از نظر ذخایر گاز در بین کشورهای جهان دارای رتبه هشتم و از نظر صادرات گاز طبیعی مایع پس از قطر مقام دوم جهان را داشته است. صادرات گازطبیعی  مالزی بیش از ۳۰میلیارد متر مکعب است.

تولید گاز مالزی بطور مستمر روبه افزایش بوده و به ۵۸ میلیارد متر مکعب و مصرف گاز داخلی نیز به همین ترتیب روبه افزایش بوده و به ۲۹ میلیارد متر مکعب رسیده است.

شرکت ملی نفت مالزی، پتروناس در سال ۱۹۷۴ با فعالیت در حوزه های پائین دستی و بالادستی نفت و گاز تاسیس شده است. از سوی مجله معتبر فورچون این شرکت در بین ۵۰۰ شرکت برتر جهان و هشتمین شرکت سودآور در جهان و نیز سودآور ترین شرکت در آسیا معرفی گردید. ساخت برج های دو قلو پتروناس که در سال ۱۹۹۸ مورد بهره برداری قرار گرفت و درآن هنگام بلند ترین ساختمان در جهان تلقی می شد از سوی شرکت پتروناس صورت گرفت.

این شرکت در تمامی حوزه های بالادستی و پائین دستی نفت و گاز، پتروشیمی و مهندسی فعال است و به یک شرکت یکپارچه بین المللی در حوزه نفت و گاز مبدل شده که در ۳۱ کشور دارای منافع اقتصادی است. شرکت پتروناس، همچنان بر انجام پروژه های بین المللی اکتشاف نفت تاکید دارد، در حال حاضر پتروناس ۲۹درصد از تولید نفت در سودان و سودان جنوبی را با ارزش ۱میلیارد دلار را در دست دارد و چهار طرح عظیم نفتی را در عراق با ۸۰۰ هزار بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۱۵ در حال اجراست.  در سال گذشته  پتروناس حدود ۲۱میلیارد دلار به دولت این کشور پرداخت کرده که حدود ۴۵ درصد بودجه جاری دولت مالزی توسط پتروناس تامین می شود.

علاوه بر شرکت پتروناس شرکتهای رویال داچ شل ،کنتیننتال اویل، اسو و موبایل در زمینه نفت و گاز در مالزی فعالیت دارند.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران